MATH MARKET


It's really not junk mail!  Don't toss the newspaper circulars!  Combining catalog mailings and newspaper circulars you have a great math lesson at your fingertips.  Practice addition, subtraction, multiplication and division:
  • "A dozen eggs costs $0.89.  How much would 4 dozen cost?"
  • "Each cereal box weighs 11 ounces.  How many boxes would you have to buy to get three pounds of cereal?
  • "You have three friends with a birthday next month.  You can only spend "x" total on gifts.  What are you going to buy each friend and do you have any money left over?"